2 maja 2018

W piątek rozpoczyna się egzamin maturalny…

Przystąpi do niego ogółem  39 206, z czego w nowej formule 36 964. Po raz pierwszy egzamin maturalny będzie zdawać  30 054 absolwentów. W piątek 27 kwietnia absolwenci liceów ogólnokształcących i techników   uczestniczyli w uroczystościach pożegnalnych w swoich szkołach, otrzymali świadectwa ukończenia liceum ogólnokształcącego lub technikum, nagrody, upominki i wiele życzeń.

W uroczystym zakończeniu roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym w Myszkowie im. mjr. Henryka Sucharskiego oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Koziegłowach uczestniczyła Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty, która wręczyła nagrody wyróżniającym się wolontariuszom. Absolwentów nie opuszczał dobry humor, choć niektórzy nie potrafili ukryć wzruszenia. Trudno się dziwić: pożegnanie ze szkołą to zawsze chwila wyjątkowa, ale pożegnanie ze szkołą średnią to coś więcej: to wejście w nowy etap życia, w dorosłość, samodzielność, odpowiedzialność za dokonane wybory. Pierwsze ważne wyzwanie w dorosłym życiu to egzamin maturalny.

W piątek, 4 maja,  wszyscy maturzyści przystępujący do egzaminu po raz pierwszy będą pisać obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie  podstawowym. W tym samym dniu, o godzinie 14.00. rozpocznie się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym dla 5371 absolwentów, którzy wcześniej zadeklarowali chęć zdawania języka polskiego również na poziomie rozszerzonym. W poniedziałek – obowiązkowa matematyka na poziomie podstawowym, we wtorek – język angielski na poziomie podstawowym, do którego przystąpi 95, 48% zdających egzamin w nowej formule. Warto zauważyć, że do egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym (jako przedmiotu dodatkowego) zamierza przystąpić 17077 absolwentów – jest to największa liczba z przystępujących do wszystkich przedmiotów dodatkowych. Najmniej osób (9) będzie zdawać język łaciński.

Do egzaminu w „starej” formule przystąpią: absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2005–2014 oraz absolwenci technikum z lat 2006–2015. Ten egzamin będzie zdawać 2242 absolwentów.

5 maja rozpoczynają się ustne egzaminy z języków obcych, a 9 maja – z języka polskiego. Ostatnie egzaminy (ustne z języków obcych)  odbędą się 25 maja. Wyniki egzaminu maturalnego zostaną ogłoszone 3 lipca.

 

Źródło informacji statystycznych: www.oke.jaworzno.pl

Zdjęcia: http://www.lomyszkow.com/