8 marca 2018

Spotkanie Pani Minister Anny Zalewskiej ze stypendystami z województwa śląskiego

Uczniowie z województwa śląskiego 7 marca, po uroczystości wręczenia dyplomów Stypendystom Ministra Edukacji Narodowej, wraz z Panią Kurator Urszulą Bauer udali się do Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie mieli wyjątkową okazję spotkania i rozmowy z Panią Minister Anną Zalewską. Stypendyści byli nie tylko w gabinecie, w którym Pani Minister na co dzień pracuje, ale także w innych pomieszczeniach zabytkowego gmachu Ministerstwa.


Budynek Ministerstwa Edukacji Narodowej powstał w latach 1927 – 1930 dla potrzeb Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Była to pierwsza nowo zbudowana w niepodległej Polsce siedziba ministerialna. Na I piętrze, podobnie jak obecnie, mieścił się gabinet ministra. Ciąg pomieszczeń pierwszego piętra należy do najlepiej zachowanych wnętrz polskiej sztuki dekoracyjnej (Mariusz Karpowicz, Sztuka Warszawy). Obecnie – jak czytamy na stronie www.men.vov.pl – systematycznie prowadzone są prace rekonstrukcyjne, przywracające wyjątkowość jednego z najbardziej „warszawskich” budynków w stolicy, nie tylko przez swoją tragiczną okupacyjną historię, ale także poprzez fakt, iż jego powstanie było wynikiem pracy ludzi i firm, nierozerwalnie związanych swymi losami z Warszawą.
Uczniowie zwiedzili również Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939-1945 – miejsce pamięci narodowej o Polakach walczących i poległych w obronie Ojczyzny.