6 września 2018

Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 – Rok Niepodległej

„Rok 2018 to rok narodowego świętowania niezwykłego jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Minister Edukacji Narodowej ogłosiła poprzedni rok szkolny 2017/2018 Rokiem dla Niepodległej, w czasie którego podejmowaliśmy inicjatywy, przedsięwzięcia, różnorodne działania przygotowujące nas do tego niezwykłego święta. Ten rok szkolny 2018/2019 jest rokiem Niepodległej. W woj. śląskim będziemy świętować pod hasłem Polska to jest wielka rzecz! (S. Wyspiański). Obchody setnej rocznicy to najlepszy czas, aby przywołać wielkie emocje towarzyszące Polakom w listopadzie 1918 roku. Dołóżmy wszyscy wszelkich starań, aby obchody tego niezwykłego i doniosłego wydarzenia dla wszystkich Polaków, zapadły nam głęboko w pamięć, aby radość, euforia i nadzieja, jakie towarzyszyły rodakom w listopadzie 1918 roku, były udziałem nas wszystkich, aby było to radosne i głębokie przeżycie pokoleniowe, budujące wspólnotę.

Niech wspólne świętowanie rocznicy będzie radosnym doświadczeniem wielopokoleniowym, o którym będziemy pamiętać i które będziemy wspominać przez dziesięciolecia. Polska wolna, niepodległa i suwerenna, to wielkie dziedzictwo narodowe, złożone w nasze ręce przez poprzednie pokolenia, które my przekazujemy w ręce młodego pokolenia Polaków, w Wasze ręce, Drodzy Uczniowie. Czy to jest trudne przenieść w sercach, w umysłach miłość i szacunek do własnego kraju dla następnych pokoleń? Trawestując słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego warto młodym ludziom powiedzieć: gdy wieje wiatr historii pięknym ludziom, bohaterom rosną skrzydła u ramion, a tchórzom trzęsą się nogi.

Życzę Wam, aby absolutnie wyjątkowe wydarzenia Roku 100-lecia Niepodległości były wiatrem historii niosącym Was na skrzydłach wysoko, ku ambitnym celom, wspaniałym sukcesom głęboko zakorzenionym w tożsamości narodowej i poczuciu dumy z własnej ojczyzny. Życzę wszystkim uczniom, aby ten rok szkolny był wyjątkowy i szczególny z powodu świętowania 100-lecia niepodległości naszego państwa, ale także z powodu sukcesów i radości tych codziennych , szkolnych i domowych. A tym, którzy wykonują trudną misję edukowania i wychowania młodzieży dedykuję słowa: jeśli kogoś kochasz daj mu skrzydła by mógł wzlecieć wysoko i powody, aby chciał z podniebnych wojaży wracać. Udanego roku szkolnego 2018/2019.”

Śląski Kurator Oświaty
Urszula Bauer


W pierwszym dniu po wakacjach ok. 530 tys. uczniów zainaugurowało rok szkolny. Uroczystości miały różną formę: tradycyjne akademie, spotkania z dyrekcją i nauczycielami, z ważnymi dla lokalnej społeczności postaciami. W pamięci uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Budowlano-Informatycznych im. Mikołaja Kopernika w Żorach z pewnością zapisze się wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego. Niezwykle uroczyście przywitali rok szkolny uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu. Wydarzenie to wpisało się w jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości, o czym nie zapomnieli organizatorzy, którzy poprzez montaż słowno-muzyczny „Nie zginęła” w wykonaniu uczniów, przypomnieli o roli wielkiej narodowej poezji w życiu naszego narodu.

7 września na Jasnej Górze, odbyły się uroczystości inaugurujące rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019, w których uczestniczyła Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy kuratorium.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego podpisywano także porozumienia, takie jak w X Liceum Ogólnokształcącym im. I. Paderewskiego w Katowicach, o współpracy z Uniwersytetem Śląskim w zakresie nauki języka chińskiego. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Świerklanach mogli podziwiać występ szkolnego chóru Gaudeo, który święci triumf w całej Polsce.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z uroczystości inaugurujących nowy rok szkolny w woj. śląskim.