3 kwietnia 2018

Konkurs „Orzeł Biały – nasza – duma” podsumowanie etapu okręgowego w Gliwicach

27 marca 2018 r. w Centrum Edukacyjnym Św. Jana Pawła II w Gliwicach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Orzeł Biały – nasza – duma”. Konkurs składa się z 2 etapów: okręgowego, organizowanego przez senatorów w swoich okręgach wyborczych oraz ogólnopolskiego, organizowanego w Senacie. Na uroczystości w Gliwicach, zorganizowanej przez Senatora RP prof. dr. hab. Krystiana Probierza spotkało się 116 uczniów wraz z nauczycielami z 47 szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.


Temat prac konkursowych to polskie godło, począwszy od Mieszka I do czasów współczesnych. Prace konkursowe, wykonane różnymi technikami, prezentowały bardzo wysoki poziom. Zebrani podziwiali różnorodne wizje plastyczne polskiego orła.
Gratulacje młodym artystom złożyła Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty, która podziękowała również nauczycielom za zainteresowanie uczniów konkursem, za opiekę merytoryczną, zaangażowanie w popularyzację idei konkursu.
W kwietniu 2018 r. prace, które zwyciężyły podczas etapu okręgowego, zostaną zaprezentowane w Senacie podczas uroczystego spotkania z ich autorami. Wtedy też nastąpi ogłoszenie listy ogólnopolskich laureatów konkursu.
W części artystycznej uroczystości w Centrum Edukacyjnym Św. Jana Pawła II z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił chór młodzieży Państwowej Szkoły Muzycznej im. L. Różyckiego z Gliwic, którym dyrygowała dr Joanna Pudlik.
Uroczystość prowadził Wowa Brodecki, artysta i znakomity jeździec, który odbył trzy konne wyprawy z Krakowa pod Monte Casino.