5 listopada 2018

Już 4 listopada 1918 r. nad Jasną Górą powiewały biało-czerwone flagi

100 lat temu kpt. Artur Wiśniewski, legionista, 4 listopada 1918 r. wprowadził polskie wojsko do Sanktuarium, przejmując klasztor z rąk zaborców. W rocznicę tego wydarzenia na Jasnej Górze odbyły się uroczyste obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości, w których uczestniczyła rodzina Artura Wiśniewskiego. Wnuczki i wnuk kapitana Artura Wiśniewskiego, prawnuk z żoną uczestniczyli w Kaplicy Pamięci Narodu w odsłonięciu tablicy poświęconej Bohaterowi.


Obchody tak ważnej dla Polaków rocznicy rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji Wojska Polskiego, Śląskiej Kurator Oświaty Urszuli Bauer, przedstawicieli Kuratorium Oświaty, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, NSZZ Solidarność, Polskiej Grupy Górniczej S.A., szkół, parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń kombatanckich i kościelnych.

Następnie, po odsłonięciu pamiątkowej tablicy, w rytmie poloneza młodzież szkolna, mieszkańcy Częstochowy, goście z innych miast, a także uczniowie z Litwy wzięli udział w uroczystym patriotycznym korowodzie, który przeszedł od Placu Biegańskiego na Błonia Jasnogórskie. W pochodzie Alejami NPM dzieci i młodzież niosły 100-metrową flagę, dar prezydenta RP Andrzeja Dudy. Flaga, dzięki komandosom z jednostki w Lublińcu, została zwieszona na jasnogórskiej wieży.

Na Błoniach, w czasie pikniku patriotycznego, zebrani mogli obejrzeć rekonstrukcję wydarzeń z 4 listopada 1918 r. – przedstawienie w wykonaniu Grupy Teatralnej pod Wiszącym Kotem, działającej przy LO im. M. Kopernika w Częstochowie, z gościnnym występem grupy rekonstrukcyjnej SRH 73 PP z Katowic.

Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer podziękowała nauczycielom, rodzicom, uczniom, autorom projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje” za przygotowanie uroczystości. „Serce rośnie. Jesteśmy spokojni o przyszłość naszej Ojczyzny, jeśli nauczyciele potrafią tak pięknie przygotować młodzież do obchodów 100-lecia Niepodległości Polski” – powiedziała Urszula Bauer.

Jubileuszowe uroczystości to podsumowanie projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, realizowanego przez: Jasna Górę, delegaturę w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie oraz ponad 130 szkół i przedszkoli z Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego.

Patronat na przedsięwzięciem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Więcej informacji o jasnogórskim bohaterze kapitanie Arturze Wiśniewskim na stronie www.jasnagora.com.Zdjęcia: Biuro Prasowe Jasna Góra