5 września 2019

Konkursy z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół podstawowych

Szanowni Państwo,

 

uprzejmie informuję o nowych konkursach organizowanych przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach „Kampanii Kolejowe ABC”.

Jest to ogólnopolski projekt z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowany do dzieci w  wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich nauczycieli i  wychowawców.

Wraz z początkiem roku szkolnego w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” ogłoszone zostaną trzy konkursy dla dzieci ze szkół podstawowych.

Dwa z nich to konkursy w ramach gry edukacyjnej na urządzenia mobilne „Kolejowe ABC”.

Są one skierowane do uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych z całej Polski. Wygra ta klasa, która zbierze największą liczbę punktów w aplikacji. Gra w interaktywny sposób bawi i uczy zasad bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepu App Store lub Google Play.

„Kolejowe ABC – Z przygodą przez świat” to konkurs przeprowadzany w ramach aplikacji mobilnej, który będzie trwał od 1 września 2019 r. do 10 września 2019 r. W rywalizacji może brać udział dowolna liczba uczestników grających na rzecz danej klasy. Zwycięska drużyna wyjedzie na zieloną szkołę w Beskidzie Żywieckim w terminie 30 września – 4  października 2019 r.

„Kolejowe ABC – Podróżuj, zwiedzaj, odkrywaj” to drugi konkurs przeprowadzany

w ramach aplikacji, który rozpocznie się 12 września 2019 r., a zakończy się 20 września 2019 r. Zwycięzcy odwiedzą Pojezierze Gnieźnieńskie w terminie 14 października – 18 października 2019 r. Podczas zielonych szkół uczniowie będą mieli okazję zwiedzić popularne atrakcje turystyczne, brać udział w grach, warsztatach, a także w specjalnych, dedykowanych

zajęciach edukacyjnych prowadzonych w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC”, dotyczących bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Nagrodami za zajęcie drugiego i  trzeciego miejsca są pakiety dla całej klasy zawierające m.in. odblaski i książki edukacyjne.

Konkurs plastyczny w ramach „Akcji Mural” to trzeci konkurs, który planujemy zorganizować w roku szkolnym 2019/2020. Jest on skierowany do uczniów klas III-VI szkół podstawowych w całej Polsce. Prace konkursowe będzie można przesyłać od 1 października do 15 grudnia 2019 r. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej prezentującej zasady bezpieczeństwa na obszarach kolejowych z wykorzystaniem głównych elementów „Kampanii Kolejowe ABC”. Najlepsza praca zostanie wykonana przez profesjonalnych muralowców na ścianie budynku przy Placu Zawiszy w Warszawie jako wielkoformatowy mural. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpi w połowie czerwca 2020 r. Praca będzie ozdobą stolicy przez kolejne pół roku. Nagrodą główną w konkursie w ramach „Akcji Mural” będzie również wyjazd zwycięskiego zespołu na zieloną szkołę oraz remont wybranych pomieszczeń szkolnych. Dodatkowo wyróżnionych zostanie 5 prac, za które zostaną przyznane nagrody w  postaci budżetu na odmalowanie wybranego pomieszczenia w placówce szkolnej.

Celem wszystkich konkursów jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i  wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem podczas korzystania z transportu kolejowego i na terenach kolejowych, a także zachęcenie dzieci i młodzieży do czynnego zainteresowania tematyką bezpieczeństwa na obszarach kolejowych oraz rozwój ich kreatywności.

Zgłoszenie do konkursów i uczestnictwo w nich jest dobrowolne i bezpłatne. W załączeniu przesyłam plakaty informacyjne. Szczegółowe informacje dotyczące konkursów dostępne są  na stronie internetowej www.kolejoweabc.pl.

Z poważaniem

Barbara Baczyńska,
wizytator Wydziału Jakości Edukacji

 

Załączniki

Plakat Kolejowe ABC – Z przygodą przez świat
Data: 2019-09-05, rozmiar: 9 MB
Plakat Akcja Mural
Data: 2019-09-05, rozmiar: 642 KB