15 stycznia 2018

Europejski Konkurs Statystyczny

Eurostat we współpracy z jedenastoma urzędami statystycznymi krajów europejskich, w tym z Głównym Urzędem Statystycznym organizuje Europejski Konkurs Statystyczny, który jest nowym międzynarodowym wydarzeniem kierowanym do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.


Głównym celem Konkursu jest wzbudzenie zaciekawienia statystyką wśród uczniów oraz zachęcanie nauczycieli do wykorzystywania oficjalnych statystyk podczas zajęć z młodzieżą. Dodatkowo przygotowania i udział w Konkursie będą znakomitą okazją do poznania źródeł danych statystycznych, do zagłębiania się w dane statystyczne o kraju i świecie, ich rozumienia i wyciągania na ich podstawie przy wsparciu zdobytej wiedzy statystycznej prawidłowych i ciekawych wniosków. Ponadto udział w Europejskim Konkursie Statystycznym ma na celu przedstawienie roli statystyki w życiu każdego człowieka, w różnych aspektach społecznych.
Europejski Konkurs Statystyczny składa się z dwóch części: krajowej i europejskiej. Obie odbędą się w bieżącym roku szkolnym. Trzy zwycięskie drużyny z każdej grupy wiekowej etapu krajowego Konkursu będą mogły wziąć udział w części europejskiej i zmierzyć się z przedstawicielami innych krajów. Część krajowa odbędzie się w języku polskim, natomiast praca przygotowana na potrzeby udziału w części europejskiej wymaga znajomości języka angielskiego.
Zarówno w części krajowej jak i europejskiej przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Szczegółowe informacje o konkursie, zasady konkursu, regulamin i zasady zgłaszania uczestnictwa znajdują się na stronie internetowej organizatora eks.stat.gov.pl