29 lipca 2020

Seminarium online: STEAM i zmiany klimatu z eTwinning

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza na seminarium STEAM i zmiany klimatu z eTwinning, które odbędzie się w dniach 17-21 sierpnia 2020 w godzinach 15:00-16:30. Spotkanie w całości realizowane jest w formie online na platformie eTwinning.

Skierowane jest do nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych lub ponadpodstawowych, którzy chcą poznać możliwości programu eTwinning ze szczególnym uwzględnieniem grup eTwinning skupiających nauczycieli wokół ciekawych tematów.

W trakcie trwania seminarium, każdy z uczestników dołączy do grupy STEAM i zmiany klimatu z eTwinning, pozna ciekawe narzędzia TIK oraz otrzyma dostęp do inspirujących materiałów.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Ordza – ambasador programu eTwinning oraz trener warsztatów komputerowych w województwie wielkopolskim. Nauczyciel biologii i chemii oraz wychowawca kl. 8 w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce, w której pełni także funkcję zastępcy dyrektora. Współorganizator licznych projektów eTwinning, a także synergii projektu eTwinning i Erasmus+.  Pomysłodawca interdyscyplinarnego konkursu “Science – lubię to!”, a także inicjator licznych warsztatów terenowych oraz spotkań uczniów z naukowcami. Współprowadzący moduł “Interdyscyplinarne projekty badawcze w szkole” dla studentów Wydziału Biologii UAM w Poznaniu. Współpracuje z czasopismem “Biologia w Szkole”, do którego pisze artykuły na temat praktyki szkolnej oraz STEAM-owych projektów. Należy do grupy Superbelfrzy RP. Uwielbia las, góry, jazdę na rowerze, twórczość Szymborskiej i podróże.

Warunki udziału w seminarium:

  1. Posiadanie konta w programie eTwinning.
    Jeśli jeszcze nie jesteś zarejestrowany:

https://www.etwinning.net/pl/pub/preregister.cfm

 

 

Rejestracja przebiega w dwóch etapach: wstępnym i właściwym. Etap właściwy (dokończenie rejestracji) dostępny jest po otrzymaniu maila na wskazany w rejestracji adres email.

  1. Zatrudnienie w szkole lub placówce realizującej podstawę programową.

Aktywny zawodowo nauczyciel dowolnego przedmiotu, pracujący z uczniami szkoły podstawowej lub na wyższym poziomie edukacyjnym.

  1. Posiadanie konta pocztowego na platformie Google. 
  2. Gotowość do aktywnej współpracy w trakcie trwania szkolenia.

Organizatorzy oczekują, że uczestnicy będą obecni na wszystkich zaplanowanych spotkaniach i wypracują własne materiały cyfrowe pomocne w pracy nauczyciela.

Uczestnicy potrzebować będą laptopów lub komputerów stacjonarnych podłączonych do Internetu. (Ważne – tablety lub telefony komórkowe nie wystarczą do aktywnego uczestnictwa).

 

Każdy uczestnik seminarium, który będzie obecny na wszystkich spotkaniach i wykona zadania kursowe, otrzyma certyfikat uczestnictwa. Certyfikat jest w formie cyfrowej i wydawany jest bezpłatnie.

 

Ramowy plan spotkań:

Termin seminarium: 17 – 21 sierpnia 2020r.*

*Obowiązek udziału we wszystkich spotkaniach.

Pięć spotkań online w godzinach:

15:00 – 16:30

*Godziny spotkań mogą nieznacznie ulec zmianie.

Szczegółowy opis spotkań:

17.08Program eTwinning i możliwości współpracy – w trakcie pierwszego spotkania dowiesz się czym jest grupa STEAM i zmiany klimatu oraz na czym polega współpraca w jej obrębie. Poznasz i zintegrujesz się z pozostałymi uczestnikami seminarium. Dołączysz do grupy na portalu eTwinning LIVE.

18.08 – Grupy na portalu eTwinning LIVE – na drugim spotkaniu sprawdzisz jak działa grupa STEAM i zmiany klimatu: poznasz narzędzia i sposoby komunikacji członków grupy. Zobaczysz jak wzajemnie inspirują się do działania i jaki sposób współpracują. Dowiesz się więcej na temat webinariów, czyli wyjątkowych spotkań z nietuzinkowymi gośćmi organizowanymi dla członków grupy. Odkryjesz pozostałe działania grupy takie jak: STEAM-owo aktywni, czyli nie tylko TIK, aplikacje i zajęcia terenowe. Dowiesz się więcej na temat wyboru narzędzi, które będziemy poznawać kolejnego dnia.

19.08Narzędzia TIK w pracy nauczyciela – czyli STEAM-owo aktywni – trzeciego dnia poznasz praktyczne zastosowanie wybranych narzędzi i aplikacji TIK. Obiecujemy, że będzie praktycznie i aktywnie!

20.08Współpraca cz.I – na przedostatnim spotkaniu pochylisz się nad podstawą programową własnego przedmiotu oraz programem nauczania. Dowiesz się czym jest kontekstowość w nauczaniu i wspólnie z pozostałymi członkami grupy wyszukacie powiązań w podstawie programowej/ programie nauczania różnych przedmiotów, dających możliwość tworzenia projektu o charakterze interdyscyplinarnym.

21.08Współpraca cz.II – podczas ostatniego spotkania omówimy zebrane pomysły na projekt pod kontem ich możliwej realizacji. Przedstawimy przykładowe narzędzia TIK i pokażemy jak z nich korzystać. Chętni uczestnicy szkolenia będą mieć możliwość utworzenia projektów.

 

Jeżeli spełniasz wszystkie powyższe warunki i chcesz zgłosić swój udział w seminarium, wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny po kliknięciu zielonego odnośnika „Zarejestruj się na wydarzenie” znajdującego sie na stronie:

http://konferencje.frse.org.pl/steam2020/article/program/lang:pl

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 9 sierpnia br. o godzinie 23:59.

Rezygnacje przyjmowane są wyłącznie pod adresem mailowym: alwozniak@frse.org.pl.