14 października 2019

Ogólnopolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

Ogólnopolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

W piątek, 11 października br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyły się ogólnopolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej z udziałem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego. Podczas uroczystości zasłużeni nauczyciele oraz pracownicy oświaty otrzymali odznaczenia państwowe, medale, nagrody Ministra Edukacji Narodowej, a także tytuły honorowego Profesora Oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej to jeden z tych dni w trakcie roku, kiedy uwaga nas wszystkich skupia się na polskiej szkole, na nauczycielach, na uczniach. To jest dzień, w którym na szczęście wszyscy polskiej szkole dobrze życzą. Życzą, aby nauczyciele pracowali jak najlepiej, aby byli zadowoleni ze swojej pracy i aby efekty tej pracy przynosiły dobre efekty, aby dzieci i młodzież uczący się w naszych szkołach byli zadowoleni, ale także zdobywali nowe umiejętności – powiedział minister Piontkowski podczas uroczystości.

Szef MEN, składając życzenia i gratulacje, zwracał uwagę na relację łączącą ucznia i nauczyciela.

– Bo przecież od wieków jest tak, że relacja między nauczycielem a uczniem to jest taka relacja bezpośrednia, relacja, w której mistrz przekazuje swoją wiedzę, umiejętności, stara się zrozumieć swojego ucznia – mówił.

Podkreślał jednocześnie, że korzyści, jakie płyną z edukacji i relacji mistrz-uczeń, są często dostrzegane dopiero po upływie pewnego czasu. – Wtedy, z pewnej perspektywy widać, jak ważny był nauczyciel, jak mocno wpływał na formowanie młodych ludzi – podkreślał minister edukacji.

Podczas uroczystości 25 nauczycieli i pracowników oświaty otrzymało tytuły honorowego Profesora Oświaty. Tytuł ten jest przyznawany nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. Dzielili się wiedzą i  doświadczeniem z innymi nauczycielami, a swoją postawą stworzyli wzorzec nauczyciela i wychowawcy. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przyznano odznaczenia i ordery państwowe. Za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty Brązowy Krzyż Zasługi otrzymały 3 osoby. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości został przyznany 2 osobom. Z kolei za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Złotym za Długoletnią Służbę zostały odznaczone 1342 osoby; Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę zostało uhonorowanych 811 osób; Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę zostało uhonorowanych 520 osób. Podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odznaczenia odebrało 5 osób.

Medalem Komisji Edukacji Narodowej zostało odznaczonych łącznie 3865 osób za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania. Podczas uroczystości wyróżnienia odebrały 22 osoby.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przyznawane są również Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. W tym roku wyróżnieniem tym uhonorowano 378 osób. Z rąk Ministra Edukacji Narodowej nagrody odebrało 15 nauczycieli.

 

Źródło: men.gov.pl

Galeria zdjęć z uroczystości: https://drive.google.com/drive/folders/1GcU66umzX9CiFa2woKxzUuIj87Et_H6y