11 kwietnia 2019

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza szkoły, biblioteki z całej Polski do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz siódmy zaprasza szkoły, biblioteki z całej Polski do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Możliwe są różne formy zaangażowania. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 kwietnia.

Akcja Żonkile została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN w 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Od tej pory szkoły, biblioteki oraz inne instytucje z obszaru kultury i edukacji włączają się do akcji, organizując lokalne wydarzenia poświęcone powstaniu.

Akcja Żonkile w całej Polsce

19 kwietnia 2019 roku przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Szkoły, biblioteki w całej Polsce mogą włączyć się w akcję w dowolnej formie, organizując w swoich placówkach w okolicach 19 kwietnia działania z wykorzystaniem materiałów opracowanych przez Muzeum POLIN.

Łączy nas pamięć!

Z roku na rok rośnie liczba szkół, bibliotek, instytucji które znają akcję Żonkile i chcą się do niej przyłączyć. W ubiegłym roku włączyło się blisko 73 500 uczniów z ponad 800 szkół z całej Polski oraz blisko 13 tysięcy osób ze 184 bibliotek i instytucji. Do akcji można dołączyć w różnej formie np. rozdawać papierowe żonkile w swojej placówce, przeprowadzić lekcję tematyczną, zorganizować pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei” czy wycieczki śladami społeczności żydowskiej w danym mieście. Historię powstania w getcie można także zgłębić za pomocą multiplatformy „Żydowska Warszawa” pod adresem www.warsze.polin.pl, gdzie znajduje się m.in. komiks wyjaśniający skąd pochodzą żonkile oraz szczegółowy opis wydarzeń z 1943 r. To jedynie przykładowe propozycje, ponieważ ile szkół, bibliotek, tyle pomysłów na przeprowadzenie akcji w swojej okolicy. Po zgłoszeniu się do udziału w akcji, otrzymają Państwo wskazówki oraz materiały, które pomogą zorganizować obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Jak dołączyć do akcji Żonkile?

Zgłoszenie do akcji Żonkile jest bardzo proste i szybkie, wystarczy wypełnić właściwy formularz dostępny na stronie: www.polin.pl/pl/zonkile-2019

Dlaczego żonkil?

Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Marek Edelman, jeden z jego przywódców, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając podczas obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili. Odwołując się do tego prostego, a zarazem wyrazistego symbolu, chcemy przybliżyć młodemu pokoleniu ważną część historii oraz uczyć aktywnej postawy i działania w lokalnej społeczności. Tegoroczna akcja Żonkile jest szczególna również z uwagi na 100. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci Marka Edelmana.

Jakie materiały otrzymają zgłoszone szkoły, biblioteki, instytucje?

Jak co roku przekazujemy zgłoszonym szkołom, bibliotekom i instytucjom pakiet materiałów m.in.:

  • szablony do samodzielnego wykonania żonkili;
  • linki do filmu edukacyjnego „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” wraz ze scenariuszami lekcji opracowanymi do filmu (materiały dedykowane dla klas 6-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych);
  • prezentacje wraz z materiałami dodatkowymi o Marku Edelmanie – przywódcy powstania;
  • plakaty edukacyjne dotyczące historii getta warszawskiego, które mogą posłużyć jako wystawa edukacyjna;
  • pakiet scenariuszy przeznaczony do realizacji lekcji w szkołach podstawowych (klasy 4-6);
  • plakaty akcji i inne materiały graficzne.

Czekamy na Państwa zgłoszenia do akcji Żonkile, nagrodzonej tytułem najlepszej kampanii społecznej 2016 roku. Niech połączy nas pamięć!

www.polin.pl