24 września 2018

Astro Pi Challenge – konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną

Europejska Agencja Kosmiczna ESA (European Space Agency) jest międzynarodową organizacją krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. W ramach działań edukacyjnych ESA ogłoszono projekt Astro Pi Challenge, w którym uczniowie mogą stworzyć oprogramowanie do wykorzystania przez komputer pokładowy międzynarodowej stacji kosmicznej. Inicjatywa skierowana jest do dwóch kategorii młodych informatyków: Mission Zero dla początkujących (do 14 roku życia) oraz Mission Space Lab – dla zaawansowanych (do 19 lat).


Założenia Konkursu są zbieżne z podstawą programową w obszarze kodowania i programowania, prowadzenia eksperymentów naukowych oraz cyfryzacji szkół. Przedsięwzięcie umożliwia wzmocnienie umiejętności pracy w grupie oraz prowadzenie eksperymentów przez uczniów zdolnych w przestrzeni kosmicznej.

Realizację konkursu zaplanowano w terminie od września 2018 roku do maja 2019 roku, ale data rejestracji pomysłu na eksperyment upływa 19 października br. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie ESA pod adresem: www.esa.int