11 października 2019

Absolwentka Bielskiej Szkoły Przemysłowej w Międzynarodowym Konkursie Umiejętności Zawodowych WorldSkills 2019 w Kazaniu w Rosji

Absolwentka Bielskiej Szkoły Przemysłowej w Międzynarodowym Konkursie Umiejętności Zawodowych WorldSkills 2019 w Kazaniu w Rosji

45 edycja zawodów WorldSkills, była szczególnie wyjątkowa, ponieważ polska drużyna po raz pierwszy wzięła udział w światowej edycji konkursu, a tegoroczna absolwentka Bielskiej Szkoły Przemysłowej miała okazję zaprezentować się w dyscyplinie technologia mody. Towarzyszyła jej nauczycielka Bielskiej Szkoły Przemysłowej, która uzyskała międzynarodowe uprawnienia eksperckie i sędziowskie.

WorldSkills odbywa się co 2 lata w różnych częściach świata, ma zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć oraz nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych.

Konkurs to 4 dni zmagań, 56 konkurencji zawodowych, 1600 zawodników, 1500 ekspertów z 63 krajów świata. Swoim rozmachem przypomina olimpiadę sportową. W trakcie zawodów hale Expo, w których odbywały się zawody odwiedziło 100 000 widzów, a wśród nich uczniowie, nauczyciele, pracownicy ośrodków badawczych, sponsorzy, potencjalni pracodawcy oraz przedstawiciele rządów. Konkurs miał miejsce w Kazaniu, stolicy Tatarstanu, republice należącej do Federacji Rosyjskiej.

Polscy zawodnicy rywalizowali w 8 konkurencjach: technologii mody, florystyce, gotowaniu, mechatronice, spawalnictwie, frezowaniu CNC, robotyce mobilnej, BIM- Modelowaniu Informacji o Budynku.

Zadanie konkursowe absolwentki Bielskiej Szkoły Przemysłowej tzw. Test Project składało się z 4 modułów. Musiała wykonać: serię rysunków modelowych do wylosowanego materiału i pory roku, konstrukcję spódnicy asymetrycznej oraz układ szablonów wraz z opisem technologicznym, zaprojektować, przygotować konstrukcję oraz uszyć płaszcz na podszewce z tkaniny wełnianej w stylu Carskiej Rosji według określonych kryteriów oraz upiąć na manekinie sukienkę z muślinu. Zadanie konkursowe wymagało niezwykłej dyscypliny, skupienia, dynamicznego tempa pracy oraz bezbłędnego wykonywania poszczególnych etapów. Nie było miejsca na pomyłki czy poprawki. Czas na wykonanie poszczególnych modułów był ściśle określony. Nasza zawodniczka poradziła sobie z zadaniem dobrze, ukończyła wszystkie moduły co jak się okazało nie było łatwe. Uplasowała się na 24 pozycji. Mamy nadzieje, że zdobyte doświadczenie i umiejętności pomogą jej w spełnieniu zawodowych marzeń.

https://worldskills2019.com/en

Opracowano na podstawie informacji przekazanych przez nauczycielkę Bielskiej Szkoły Przemysłowej – opiekunkę zawodniczki